حقایقی درباره معروف‌ترین نوشیدنی مضر جهان!


روزنامه شهروند: درباره یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های جهان که از قضا به علت وجود مقادیر زیادی قند، همواره توسط پزشکان از مصرف آن منع می‌شویم، چه چیزی می‌توان گفت که تا حالا گفته نشده باشد؟ احتمالا هیچ! کوکاکولا در بیش از ٢٠٠ کشور جهان فروخته می‌شود و شرکت‌های محلی با خرید لیسانس تولید آن، خود اقدام به ساخت و عرضه این نوشیدنی می‌کنند. کوکاکولا مشهورترین برند تجاری دنیا و دومین واژه معروف در زبان انگلیسی است. برای فهمیدن نکات دیگری درباره این نوشیدنی به خواندن این مطلب ادامه دهید.

حقایقی درباره معروف‌ترین نوشیدنی مضر جهان!

١. وجود کوکایین در فرمول

کمپانی کوکاکولا برخلاف شایعات هیچ‌وقت از کوکایین خالص برای تولید نوشیدنی‌هایش استفاده نمی‌کرد. آن‌ها در ابتدای کار از برگ کوکا استفاده می‌کردند، به‌طوری که یک لیوان کوکاکولا ٩ میلی‌گرم عصاره کوکا داشت. اما در سال ١٩٠۵ این مقدار نیز به‌طور کل از دستور حذف شد و حالا به جای آن از عصاره برگ کوکای بدون کوکایین استفاده می‌شود.

٢. همه گیری یک نوشابه

کوکاکولا به راحتی در همه کشور‌های دنیا پیدا می‌شود. همه جا به جز کره‌شمالی و کوبا! که البته با «واردات خاکستری» این دو کشور هم از فواید و مضرات این نوشیدنی جهانی بی‌نصیب نمی‌مانند. محض اطلاع «واردات خاکستری» به معنای واردات محصول از کشور‌های دیگر، بدون اجازه و اطلاع کمپانی تولید‌کننده است.

٣. ثبات قیمت برای ٧٠ سال

از سال ١٨٨۶ تا ١٩۵٩، قیمت یک بطری کوکاکولا فقط ۵ سنت بود. در آن زمان میزان تورم بالا نبود و کمپانی توانست با تمهیداتی برای بیش از ٧٠ سال، قیمت نوشیدنی‌هایش را ثابت نگاه دارد. اما در پی کاهش ثبات اقتصادی در پایان دهه ۵٠ میلادی، افزایش قیمت در دستور کار قرار گرفت.

۴. ترجمه برند به زبان چینی

با ورود کوکاکولا به چین، واردکننده‌ها باید اسمی برای آن انتخاب می‌کردند که تلفظ آن برای لهجه‌ها و زبان‌های محلی سخت نباشد. ابتدا «ککوکلا» انتخاب شد که حروفش تقریبا شبیه واژه اصلی بود، اما در بعضی گویش‌های چینی، معنی خوبی نداشت. ترجمه اسم برند‌ها کار ساده‌ای نیست و تحقیقات بسیاری در این‌باره انجام شد، تا اینکه بالاخره مناسب‌ترین واژه استفاده شد. هم‌اکنون به کوکاکولا در چین «ککوکله» گفته می‌شود، به معنای «سرگرمی خوشمزه».

حقایقی درباره معروف‌ترین نوشیدنی مضر جهان!

۵. پاک‌کننده لکه‌های خون

به شایعات توجه نکنید! اینکه پلیس‌ها در صندوق عقب خودرو‌هایشان کوکاکولا حمل می‌کنند، می‌تواند تنها یک دلیل داشته باشد: آن‌ها تشنه‌اند! اما چه باور کنید، چه نه، کوکاکولا برای از بین بردن لکه خون، پاک‌کننده‌ای قوی است.

۶. اختراع اتفاقی یک داروساز

کوکاکولا میراث جان پمبرتون داروساز است! او که در جنگ‌های داخلی آمریکا زخمی شده بود، از یک نوشیدنی ابتکاری به‌عنوان مسکن درد استفاده می‌کرد. پمبرتون مشکل معده داشت و برای اینکه بتواند دارویی جدید و بدون الکل بسازد، مواد مختلفی را ترکیب می‌کرد. او طی یکی از آزمایش‌هایش ترکیب به دست آمده را تصادفا با آب گازدار مخلوط کرد. نتیجه رضایت‌بخش بود و پمبرتون این نوشیدنی را به جای داروی مسکن می‌فروخت. درواقع کوکاکولا حین تلاش برای ساخت یک نوشیدنی بدون الکل، به‌طور کاملا اتفاقی اختراع شد.

٧. جایزه نفیس در قوطی‌

سال ١٩٩٠، کوکاکولا کمپینی تبلیغاتی به راه انداخت و اعلام کرد در بعضی از قوطی‌های این نوشیدنی برگه‌ای قرار دارد که از یک تا ۵٠٠ دلار جایزه برای خریداران به ارمغان خواهد داشت. برای اجتناب از خورده‌شدن برگه جایزه، قوطی‌های حاوی آن با محلول آب، کلر و سولفات آمونیوم پر شده بودند که بوی بدی می‌داد و فرد را از خوردن منصرف می‌کرد، هرچند با این حال بعضی‌ها سعی می‌کردند آن را بنوشند!

٨. همه مصائب جنگ جهانی

در جنگ جهانی دوم کوکاکولا جزو نوشیدنی‌های پرطرفدار به شمار می‌رفت. اما نوشیدن آن برای همه طرف‌های درگیر آسان نبود، زیرا ممکن بود به معنای تسلیم‌شدن در برابر آمریکا تلقی شود. به‌طور مثال مارشال ژوکوف، فرمانده ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی، عاشق کوکاکولا بود، ولی دوست نداشت کسی کوکاکولا خوردنش را ببیند. هرچند بماند که واردات، بازرسی و ترخیص بسیاری از کالا‌ها به مناطق تحت تسلط اتحاد جماهیر شوروی هفته‌ها طول می‌کشید، درحالی‌که محموله‌های کوکاکولا به راحتی عبور داده می‌شد.

حقایقی درباره معروف‌ترین نوشیدنی مضر جهان!

منبع: thefactsiteمنبع